Kategorije

Ads
Festival Ilidža – Sarajevo – 1964 – 2024

Festival narodne muzike Ilidža je najstariji i prvi folk muzički festival na prostoru bivše Jugoslavije. Održava se svake godine na Ilidži, u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Festival je osnovan 1964. godine, na inicijativu asocijacije bosanskohercegovačkih muzičara.

Tradicionalno se održava u julu i traje četiri dana. Ovaj događaj okuplja savremene i tradicionalne umetnike iz različitih žanrova narodne muzike, uključujući sevdalinku, starogradsku muziku, savremeni folk, novokomponovanu muziku, makedonski folk, turbo-folk i harmonikašku muziku.

Festival Ilidža je kroz istoriju bio centralni događaj za takmičenje narodnih izvođača u Jugoslaviji. Dve velike jugoslovenske izdavačke kuće, Jugoton i PGP-RTS, redovno su izdavale LP ploče sa živim snimcima festivala svake godine. Mnogi priznati folk pevači sa prostora bivše Jugoslavije stekli su veće medijsko priznanje ili su potpisali ugovore sa izdavačkim kućama nakon nastupa na ovom festivalu. Na primer, srpska turbo-folk pevačica Ceca Ražnatović učestvovala je na festivalu 1988. godine, kada je imala samo 15 godina, i pobedila je sa pesmom „Cvetak zanovetak“. Takođe, Hanka Paldum je postala članica izdavačke kuće Diskoton nakon što je pobedila na takmičenju za novog izvođača 1974. godine.

Sarajevo je tradicionalno bilo ključna tačka za razvoj narodne muzike u bivšoj Jugoslaviji. Grad je privlačio muzičare iz svih delova zemlje, koji su dolazili u potrazi za umetničkom inspiracijom i nadom da će biti otkriveni. Bogata muzička scena, koja je uključivala klubove sa živom muzikom, barove i kafane, bila je domaćin interpretatorima tradicionalne bosanske sevdalinke, romske muzike, kao i savremenim folk pevačima i muzičarima.

Godine 1963, asocijacija bosanskohercegovačkih muzičara organizovala je „Sastanak izvođača i pevača narodne muzike ’63,“ događaj koji je prethodio osnivanju festivala. Ovaj susret održan je u sarajevskom predgrađu Ilidža i postavio je temelje za budući festival.

Već naredne godine, festival je zvanično osnovan pod imenom „Festival narodnih pesama i igara Ilidža.“ Prvo izdanje festivala naišlo je na odobravanje svih velikih izdavačkih kuća, a među učesnicima su bili Safet Isović, Beba Selimović, Zaim Imamović i Silvana Armenulić. Festival je brzo rastao, a 1969. godine LP sa snimcima uživo postao je platinasti, sa prodatih 1.700.000 primeraka. Godine 1970, festival je prvi put imao više od 700 prijavljenih izvođača i preimenovan je u „Festival jugoslovenske pesme Ilidža.“

Početkom rata u Bosni i Hercegovini i opsade Sarajeva, Ilidža je postala deo teritorije pod kontrolom Srba, zbog čega je festival prestao da se održava. Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, predgrađe je ponovo integrisano u Sarajevo, a festival je obnovljen 1998. godine pod pokroviteljstvom Opštine Ilidža i Kantona Sarajevo. Od 2013. godine, festival se održava u saradnji sa Hajat TV-om, a 2014. godine je proslavio svoju 50. godišnjicu. Među poslednjim organizatorima festivala su Fabrice Lamproie, Muzička akademija u Sarajevu i švajcarska fondacija Pro Helvetia.

Na festivalu su tokom godina, bilo takmičarski ili revijalno, nastupali mnogi poznati umetnici, uključujući Amelu Zuković, Anu Babić, Asima Brkana, Branku Sovrlić, Vesnu Zmijanac, Draganu Mirković, Duška Kuliša, Elviru Rahić, Emina Zečaj, Enesa Begovića, Esmu Redžepovu, Zaima Imamovića, Zvonka Bogdana, Lepu Brenu, Lepu Lukić, Merimu Njegomir, Mileta Kitića, Marinka Rokvića, Miroslava Ilića, Sinana Sakića, Tomu Zdravkovića, Halida Bešlića, Hanku Paldum, Cecu Ražnatović, Džeja Ramadanovskog, Šabana Šaulića i mnoge druge.

Počasni predsednik festivala je Senaid Memić, bivši načelnik Opštine Ilidža.

Komentari
Svi komentari.
Komentari